BIIF track and field results

  • HOLLYN JOHNSON/Tribune-Herald Kamehameha's Tai Atkins hopped over from the baseball field and leaped to victory Saturday in the long jump and triple jump.
  • HOLLYN JOHNSON/Tribune-Herald Waiakea's Magnus Namohala-Roloos has established himself as the one to beat in the 800 meters.

Saturday at Waiakea

GIRLS

ADVERTISING


100-meter dash

1. Chenoa Frederick, Kamehameha, 12.84; 2. Caiya Hanks, Konawaena, 13.18,; 3. Jadyn Hanks, Konawaena, 13.27; 4. Isabella Police, Hawaii Prep, 13.45; 5. Kiyomi Watanabe, Konawaena, 13.55; 6. Caneel Corpuz, Hilo, 13.62

200

1. Chenoa Frederick, Kamehameha H, 26.01; 2. Jadyn Hanks, Konawaena, 26.44; 3. Caiya Hanks, Konawaena, 26.48; 4. Isabella Police, Hawaii Prep, 27.06; 5. Joey Cootey, Kamehameha H, 28.10; 6. Sabina Boo-Rivera, Kea’au, 28.42

400

1. Sabina Boo-Rivera, Kea’au, 1:03.94; 2. Jordan Perry, Hawaii Prep, 1:04.45; 3. Sydirah Aricayos, Waiakea, 1:05.37; 4. Bella Lyau, Kealakehe, 1:06.45; 5. Mya Manzo, Kealakehe, 1:07.30; 6. Aiyanna Fourshey, Waiakea, 1:07.48.

800

1. Xoch Gervais, Hilo, 2:34.79; 2. Teijah Rosas, Hilo, 2:38.28; 3. Phoebie Wyatt, Hilo, 2:39.47; 4. Shaian Garana, Konawaena, 2:41.02; 5. Sam Marrack, Hilo, 2:43.58; 6. Keiko Mills, Hilo, 2:45.17.

1,500

1. Phoebie Wyatt, Hilo, 5:23.70; 2. Ella Johnson, Waiakea, 5:36.33; 3. Sam Marrack, Hilo, 5:37.13; 4. Vivianne Long, Kealakehe, 5:42.79; 5. Alexia Palafax, Hilo, 5:44.04; 6. Osiana Pacheco, Kamehameha H, 5:52.27.

3,000

1. Vivianne Long, Kealakehe, 12:45.99; 2. Elizabeth Griesser, Kealakehe, 15:07.51.

100 hurdles

1. Kiyomi Watanabe, Konawaena, 16.78; 2. Jayda Flenory, Konawaena, 17.77; 3. Jamie Chun, Hilo, 18.07; 4. Joey Cootey, Kamehameha H, 19.33; 5. Quinn Prine, Waiakea, 20.01; 6. Shaely Rose Dela Cruz, Kamehameha H, 20.09.

300 hurdles

1. Jayda Flenory, Konawaena, 48.98; 2. Kiyomi Watanabe, Konawaena, 51.68; 3. Danali Glenzel, Konawaena, 53.07; 4. Maia Mills, Hawaii Prep, 55.09; 5. Harley Kell, Hawaii Prep, 55.57; 6. Quinn Prine, Waiakea, 55.93.

4×100 relay

1. Konawaena 53.00; 2. Hilo 53.30; 3. Waiakea 54.08; 4. Kealakehe 54.11.

4×400 relay

1. Konawaena 4:23.41; 2. Waiakea 4:27.08; 3. Hilo 4:31.49; 4. Waiakea ‘B’ 4:49.95.

High jump

1. Chenoa Frederick, Kamehameha H, 5-00; 2. Cheyanne Debina, Kealakehe, 4-07; 3. Cassidy Denault, Waiakea, 4-03; 4. Alexandra Kim-Lee, Waiakea, 4-01; 4. Jade Oandasan, Kealakehe, 4-01; 6. Taina Leao, Hilo, 3-09.

Pole vault

1. Jasmine Lewis, Waiakea, 9-00; 2. Mariko Rei Nakano, Waiakea, 7-06; 3. Staci Lovell, Kealakehe, J7-06; 4. Malia Brost, Hawaii Prep, 6-06; 5. Maile Puckett, Hawaii Prep, J6-06; 6. Kiara Kotake, Hilo, J6-06.

Long jump

1. Chenoa Frederick, Kamehameha H, 17-09; 2. Regan Riley, Hawaii Prep, 16-06.25; 3. Taysia Rocha, Waiakea, 16-06; 4. Caneel Corpuz, Hilo, 16-00.25; 5. Kayli Gaspar, Kealakehe, 15-00.75; 6. Cheyanne Debina, Kealakehe, 14-09.50,

Triple jump

1. Chenoa Frederick, Kamehameha H, 38-07.25; 2. Taysia Rocha, Waiakea, 33-06.75; 3. Jayda Flenory, Konawaena, 33-02.50; 4. Keiko Mills, Hilo, 31-02.75; 5. Ella Martin, Hawaii Prep, 29-02.25; 6. Sita Hale, Kealakehe, 28-03.25.

Shot put

1. Kay-Leigh Polido, Kamehameha H, 32-09; 2. Fui Free Tevaseu, Waiakea, 31-04.50; 3. Simaima Lavemai, Kea’au, 31-03; 4. Kamalu Kaawa, Hilo, 28-06.25; 5. Kamaile Paikuli, Kea’au, 26-05.50; 6. Arielle Mendes, Hilo, 25-09.

Discus

1. Arielle Mendes, Hilo, 100-09; 2. Kay-Leigh Polido, Kamehameha H, 100-03; 3. Fui Free Tevaseu, Waiakea, 95-00; 4. Glory Medieros, Hilo, 93-01; 5. Simaima Lavemai, Kea’au, J93-01; 6. Kamalu Kaawa, Hilo, 91-09.

BOYS

100

1. Cheyn Tam-Switzer, Waiakea, 11.43; 2. Isaiah Villanueva, Kamehameha H, 11.71; 3. Aukoa Marsh, Waiakea, 11.71, 4. Elijah Kahele, Kealakehe, 11.71; 5. Tai Atkins, Kamehameha H, 11.72; 6. Caden Young, Kealakehe, 11.87

200

1. Cheyn Tam-Switzer, Waiakea, 22.95; 2. Elijah Kahele, Kealakehe, 23.71; 3. Isaiah Villanueva, Kamehameha H, 23.78; 4. Aukoa Marsh, Waiakea, 23.93; 5. Caden Young, Kealakehe, 24.09; 6. Jake Toci, Kamehameha H, 24.35

400

1. Samuel Frazier-Jenkins, Waiakea, 51.80; 2. Kala’i Santiago, Konawaena, 53.11; 3. Javan Perez, Hawaii Prep, 54.06; 4. Jordan Filiva’a, Konawaena, 55.44; 5. Wyatt Savella, Konawaena, 55.48; 6. Jakub Fillmore, Konawaena, 56.31.

800

1. Magnus Namohala-Roloos, Waiakea, 2:03.89; 2. Steven Chung, Hilo, 2:11.49; 3. Zerrick Wyler, Kealakehe, 2:12.17; 4. Jared Barrett, Konawaena, 2:12.49; 5. Urban Halpern, Hilo, 2:13.77; 6. John Marrack, Hilo, 2:14.38.

1,500

1. Elijah Carigon, Waiakea, 4:30.05; 2. Kederang Ueda, Waiakea, 4:35.97; 3. John Marrack, Hilo, 4:36.10; 4. Jared Barrett, Konawaena, 4:40.30; 5. Steven Chung, Hilo, 4:44.88; 6. Joshua Stinebrink, Kamehameha H, 4:45.76.

3,000

1. Carlos Masuko, Kamehameha H, 10:50.85; 2. Marvin Joyce, Kealakehe, 10:57.50; 3. Daniel Avendano Villanueva, Kealakehe, 11:22.13.

110 hurdles

1. Jake Toci, Kamehameha H, 16.38; 2. Tainoa Kekauoha-Chartrand, Kealakehe, 16.45; 3. Christian Mendez, Konawaena, 16.98; 4. Tyler Johnson, Konawaena, 17.20; 5. Iokepa La’a, Kea’au, 17.69; 6. Delson Marshal Kahahane-Nurial-Daca, Kamehameha H, 17.97.

300 hurdles

1. Tyler Johnson, Konawaena, 42.11; 2. Kai Farley, Kealakehe, 42.73; 3. Christian Mendez, Konawaena, 44.12; 4. Jake Toci, Kamehameha H, 44.12; 5. Brian Lee, Hawaii Prep, 44.62; 6. Elisha Watkins, Hilo, 45.01.

4×100 relay

1. Kamehameha Hawaii 45.68; 2. Kealakehe 46.10; 3. Hilo 46.27; 4. Kea’au 48.38; 5. Pahoa ‘B’ 52.97; 6. Pahoa 54.52.

4×400 relay

1. Waiakea 3:37.37; 2. Konawaena 3:43.68; 3. Hawaii Prep Academy 3:46.34; 4. Hilo 3:52.34; 5. Konawaena ‘B’ 3:53.97; 6. Waiakea ‘B’ 4:04.60.

High jump

1. Tai Atkins, Kamehameha H, 5-05; 2. Guyson Ogata, Hilo, J5-05; 3. Branden Pagala, Kea’au, J5-05; 4. Christian Mendez, Konawaena, 5-03; 5. Bronson Klein, Waiakea, 4-11; 5. Joshua Luiz, Kamehameha H, 4-11.

Pole vault

1. Eric Cabais-Fernandez, Waiakea, 13-06; 2. Deylan Okinaka, Waiakea, 13-06; 3. Keola Balga, Hilo, 9-00; 4. Puna Ferreira, Kea’au, 8-06; 5. Kyler Aguier, Hilo, 8-06; 6. Rolan Ducusin, Kea’au, 7-00.

Long jump

1. Tai Atkins, Kamehameha H, 20-05; 2. Guyson Ogata, Hilo, 19-09; 3. Joshua Luiz, Kamehameha H, 19-08.25, 4. Cheyn Tam-Switzer, Waiakea, 19-03.50; 5. Javan Perez, Hawaii Prep, 18-06.50; 6. Thibaut Dabrowski, Konawaena, 18-05.50

Triple jump

1. Tai Atkins, Kamehameha H, 42-02; 2. Urban Halpern, Hilo, 38-10; 3. Thibaut Dabrowski, Konawaena, 38-01.50; 4. Isaac Juan, Kea’au, 38-00.50; 5. Peyton Kajiyama, Kamehameha H, 37-06.25; 6. Joshua Luiz, Kamehameha H, 36-02.25.

Shot put

1. Cody Ah Nee, Kea’au, 45-01; 2. Hunter Nasworthy, Kea’au, 40-08.25; 3. Teva Reynolds, Kamehameha H, 40-07.50; 4. Steven Gaskin, Kea’au, 39-04.25; 5. Ethan Correa, Waiakea, 38-09; 6. Sione Holani, Hilo, 38-04.

ADVERTISING


Discus

1. Cody Ah Nee, Kea’au, 135-05; 2. Teva Reynolds, Kamehameha H, 129-00; 3. Ethan Correa, Waiakea, 123-02; 4. Steven Gaskin, Kea’au, 119-01; 5. Hunter Nasworthy, Kea’au, 111-03; 6. Ambrose Robinson, Waiakea, 107-02.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

By participating in online discussions you acknowledge that you have agreed to the Star-Advertiser's TERMS OF SERVICE. An insightful discussion of ideas and viewpoints is encouraged, but comments must be civil and in good taste, with no personal attacks. If your comments are inappropriate, you may be banned from posting. To report comments that you believe do not follow our guidelines, email hawaiiwarriorworld@staradvertiser.com.