BIIF track and field results

  • JARED FUJISAKI photo
    Kamehameha's Saydee Aganus breezed to victory in the 300 hurdles.
  • JARED FUJISAKI photo
    Hilo High's Steven Chung peaked around at the competition Saturday before winning the 800-meter race at a BIIF track and field meet at Kamehameha.

Saturday at Kamehameha

GIRLS

ADVERTISING

100-meter dash

1. Chenoa Frederick, Kamehameha, 12.58;

2. Saydee Aganus, Kamehameha, 12.63;

3. Leina Ann Takizawa, Konawaena, 13.26;

4. Kiana Serrao, Waiakea, 13.27;

5. Maluhia Kekuawela, Waiakea, 13.54;

6. Kiyomi Watanabe, Konawaena, 13.84.

200

1. Chenoa Frederick, Kamehameha, 26.25;

2. Isabella Police, Hawaii Prep, 27.09;

3. Leina Ann Takizawa, Konawaena, 27.80;

4. Mykelah Ojano-Daly, Waiakea, 28.34;

5. Kiana Serrao, Waiakea, 28.46;

6. Sophia Cash, Honokaa, 28.48.

400

1. Madison Pratt, Kea’au, 1:04.33;

2. Isabella Police, Hawaii Prep, 1:05.48;

3. Mykelah Ojano-Daly, Waiakea, 1:06.20;

4. Kiana Serrao, Waiakea, 1:06.29;

5. Aiyanna Fourshey, Waiakea, 1:07.28;

6. Kylie Kalauli, Hilo, 1:07.92.

800

1. Leann Hamilton, Kealakehe, 2:21.47;

2. Madison Pratt, Keaau, 2:34.42;

3. Heidi Andelfinger, Kealakehe, 2:36.27;

4. Teijah Rosas, Hilo, 2:38.01;

5. JoryAnne Cabalse, Waiakea, 2:38.05;

6. Christina Benjamin, Konawaena, 2:52.33.

1,500

1. Leann Hamilton, Kealakehe, 5:00.92;

2. Heidi Andelfinger, Kealakehe, 5:19.05;

3. Sophia Cash, Honokaa, 5:23.11;

4. Cloud Rodin, Hilo, 5:35.78;

5. Alexia Palafax, Hilo, 5:49.96;

6. Axiel Cruz, Konawaena, 5:57.25.

3,000

1. Leann Hamilton, Kealakehe, 12:11.54;

2. Venus Rodin, Hilo, 12:17.70;

3. Heidi Andelfinger, Kealakehe, 12:30.52;

4. Devon Paulson, Hilo, 12:50.42;

5. Alexia Palafax, Hilo, 12:53.40;

6. Breana Arakawa, Kealakehe, 14:04.34.

100 hurdles

1. Saydee Aganus, Kamehameha, 15.10;

2. Kiyomi Watanabe, Konawaena, 17.05;

3. Jamie Chun, Hilo, 18.48;

4. Jayda Flenory, Konawaena, 19.19;

5. Harley Kell, Hawaii Prep, 19.20;

6. Keosokin Kheng, Ka’u, 19.30

300 hurdles

1. Saydee Aganus, Kamehameha, 47.37;

2. Jayda Flenory, Konawaena, 51.77;

3. Jamie Chun, Hilo, 52.87;

4. Sabina Boo-Riveira, Keaau, 53.69;

5. Harley Kell, Hawaii Prep, 56.10;

6. Keosokin Kheng, Ka’u, 57.53.

400 relay

1. Waiakea 54.34;

2. Kealakehe 57.34;

3. Ka’u 1:01.03.

Girls 1,600 relay

1. Waiakea 4:26.65;

2. Konawaena 4:28.26;

3. Kealakehe 4:29.79;

4. Hilo 4:44.05;

5. Kealakehe ‘B’ 5:04.20;

6. Kamehameha 5:22.02.

High jump

1. Wynter Ah Mow, Kealakehe, 4-03;

2. Cassidy Denault, Waiakea, J4-03;

3. Stacy Lovell, Kealakehe, 4-01;

4. Olivia Boucher, Waiakea, J4-01;

5. Jade Oandasan, Kealakehe, J4-01;

6. Jennifer Nakano, Waiakea, 3-11.

Pole vault

1. Jasmine Lewis, Waiakea, 9-00;

2. Mariah Higashi, Waiakea, J9-00;

3. Aaliyah Kahaloa-Young, Waiakea, 8-06;

4. Mariko Rei Nakano, Waiakea, 7-06;

5. Dorrell Kamauu, Kealakehe, J7-06;

6. Stacy Lovell, Kealakehe, 7-00.

Long jump

1. Chenoa Frederick, Kamehameha, 17-08;

2. Kiyomi Watanabe, Konawaena, 14-02.75;

3. Harley Kell, Hawaii Prep, 14-02;

4. Kylie Kalauli, Hilo, 13-09.50;

5. Ella Kush, Hilo, 13-09;

6. JoryAnne Cabalse, Waiakea, 13-08.25.

Triple jump

1. Chenoa Frederick, Kamehameha, 37-07;

2. JoryAnne Cabalse, Waiakea, 32-03;

3. Kylie Kalauli, Hilo, 28-10.50;

4. Ella Kush, Hilo, 28-08;

5. Keiko Mills, Hilo, 27-10.50;

6. Cassidy Denault, Waiakea, 27-07.75.

Shot put

1. Leona Toledo, Hilo, 35-03;

2. Taylor-James Sullivan, KS-Hawaii, 33-11.50;

3. Anastasia Tiufua, Kealakehe, 32-06;

4. Ima Lavemai, Hilo, 30-07;

5. Fui Free Tevaseu, Waiakea, 28-02.50;

6. Sina Liufau, Kealakehe, 28-00.75.

Discus

1. Taylor-James Sullivan, KS-Hawaii, 122-07;

2. Anastasia Tiufua, Kealakehe, 101-05;

3. Leona Toledo, Hilo, 100-11;

4. Ima Lavemai, Hilo, 97-11;

5. Hera Salmeron, Kamehameha, 95-01;

6. Arielle Mendes, Hilo, 92-01.

BOYS

100

1. Austin Ewing, Konawaena, 11.14;

2. Riley Patterson, Hilo, 11.39;

3. Calvin McHone-Todd, Kealakehe, 11.54;

4. Rico Logan Handy, Keaau, 11.55;

5. Isaiah Kemp, Kealakehe, 11.58;

6. Isaac Ysaguirre, Kamehameha, 11.64.

200

1. Austin Ewing, Konawaena, 22.17;

2. Isaiah Kemp, Kealakehe, 23.10;

3. Rico Logan Handy, Keaau, 23.14;

4. Cheyn Tam-Switzer, Waiakea, 23.17;

5. Riley Patterson, Hilo, 23.24;

6. Isaac Pauole, Waiakea, 23.39.

400

1. Hauoli Akau, Konawaena, 51.18;

2. Elijah Kahele, Kealakehe, 55.98;

3. Samuel Frazier-Jenkins, Waiakea, 56.51;

4. Kaleo Ramos, Hilo, 56.98;

5. Guadalupe Rodriguez-Bello, Pahoa, 57.86;

6. Zerrick Wyler, Kealakehe, 58.18.

800

1. Steven Chung, Hilo, 2:11.07;

2. Charles Cordeiro, Kamehameha, 2:11.70;

3. Urban Halpern, Hilo, 2:14.69;

4. Marshall Brenha, Keaau, 2:15.22;

5. Seneca Helfrich, Waiakea, 2:15.86;

6. Keola Nakila-Carvalho, Waiakea, 2:16.31.

1,500

1. Steven Chung, Hilo, 4:30.99;

2. Adrian Larkspur, Waiakea, 4:31.23;

3. Marshall Brenha, Keaau, 4:38.35;

4. Joshua Stinebrink, Kamehameha, 4:46.15;

5. Jared Barrett, Konawaena, 4:50.41;

6. Jahren Simpliciano, Kealakehe, 4:52.60.

3,000

1. Adrian Larkspur, Waiakea, 10:13.05;

2. Deylan Okinaka, Waiakea, 10:44.68;

3. Carlos Masuko, Kamehameha, 10:48.46;

4. Christian Iyo, Hilo, 10:57.78;

5. Kyoh Tsuzaki, St Joseph, 10:57.87;

6. Justin Rasheed Khan, Keaau, 11:03.57.

110 hurdles

1. Justyce Kahunahana-Simms, Keal., 15.69;

2. Dylan Forbes, Hilo, 16.00;

3. Jake Toci, Kamehameha, 17.43;

4. Steven Hinders, Hilo, 17.44;

5. Christian Mendez, Konawaena, 17.44;

6. Tai Atkins, Kamehameha, 17.92.

300 hurdles

1. Justyce Kahunahana-Simms, Keal., 41.95;

2. Skyler Chong, Hilo, 43.18;

3. Ethan Perreira, Keaau, 43.98;

4. Seneca Helfrich, Waiakea, 44.44;

5. Steven Hinders, Hilo, 45.50;

6. Jake Toci, Kamehameha H, 45.83.

400 relay

1. Konawaena 44.28;

2. Kealakehe 44.61;

3. Waiakea 45.37;

4. Hilo 45.44;

5. Keaau 46.09;

6. Konawaena ‘B’ 46.80.

1,600

1. Konawaena 3:41.49;

2. Hilo 3:43.28;

3. Kamehameha 3:50.19;

4. Keaau 3:52.39;

5. Kealakehe 3:55.69;

6. Konawaena ‘B’ 3:57.66.

High jump

1. Elijah Aiwohi, Kea’au, 5-05;

2. Christian Mendez, Konawaena, 5-05;

3. Qishaun Gallon, Kealakehe, 5-03;

4. Alex Muti, Konawaena, 5-03;

5. Spencer Mandaguit, Kealakehe, 5-01;

6. Haloa Lee-Vincent, Waiakea, 5-01.

Pole vault

1. Eric Cabais-Fernandez, Waiakea, 14-01;

2. Deylan Okinaka, Waiakea, 11-06;

3. Dakota Birgado-Tavares, Waiakea, 9-00;

4. Jacob Cox, Kealakehe, J9-00;

5. Cory Mercado, Kea’au, 8-06;

5. Akika Keliikuli, Konawaena, 8-06.

Long Jump

1. Hauoli Akau, Konawaena, 20-01.50;

2. Justyce Kahunahana-Simms, Keal., 19-08.50;

3. Tai Atkins, Kamehameha, 19-07.25;

4. Bryton Lewi, Kealakehe, 19-06.75;

5. Elijah Kahele, Kealakehe, 19-02;

6. Cheyn Tam-Switzer, Waiakea, 18-09.50.

Triple jump

1. Kovee Rivera, Hilo, 42-06;

2. Tai Atkins, Kamehameha, 40-01.25;

3. Isaiah Akana, Kea’au, 39-07.50;

4. Jake Cambia, Kea’au, 37-05.25;

5. Cody Alvaro-Thomas, Waiakea, 37-03.50;

6. Logan Graham-Kaopuiki, Kealakehe, 36-02.

Shot put

1. Loni Bloomfield, Hilo, 42-06.50;

2. Keanu Caldwell, Konawaena, 42-00;

3. Austin Younce, Hilo, 40-11.50;

4. Tilini Livai, Hilo, 40-00.50;

5. Manuel Kapahu, Hilo, 39-10.50;

6. Folagi Aumavae-Laulu, Keaau, 38-10.75.

Discus

1. Grayson Cosier, Kamehameha, 128-10;

2. Loni Bloomfield, Hilo, 122-03;

3. Austin Younce, Hilo, 120-00;

4. Teva Reynolds, Kamehameha, 113-06;

ADVERTISING

5. Tilini Livai, Hilo, 107-02;

6. Keanu Caldwell, Konawaena, 104-07